Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

szukaj

Odwiedziło nas:

0

Sonda

Czy twoja bliska lubznajoma osoba nadużywa alkoholu?
 

Odzwiedziło nas :

dziś:34
wczoraj:72
wszystkie odwiedziny:615339
Aktualności
Aktualności - CZUWANIE MODLITEWNE W WINOWIE 4 SIERPIEŃ 2018 TRZEŹWOŚĆ Drukuj Email
Spis treści
Aktualności
ZLOT RADOŚCI 2023
TRZEŹWOŚĆ SIERPIEŃ 2022
ZLOT RADOŚCI 05-07 2022
CZUWANIE MODLITEWNE W WINOWIE 4 SIERPIEŃ 2018 TRZEŹWOŚĆ
CZUWANIE TRZEZWOSCIOWE WINOW SIERPIEN 2017
CZUWANIE TRZEŻWOŚCIOWE SIERPIEŃ 2016
ZDIAGNOZUJ SWOJE PICIE ALKOHOLU
REKOLEKCJE WIELKI POST 2015 DLA CIERPIĄCYCH Z POWODU UZALEŻNIENIA I POSZUKUJĄCYCH WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI
SIERPIEŃ MIESIĄC TRZEŹWOŚCI
CZUWANIE MODLITEWNE O TRZEZWOŚĆ NARODU WINÓW SIERPIEŃ 2014
CZUWANIE MODLITEWNE 25 SIERPNIA 2012 WINÓW
Procedura zobowiązania do leczenia odwykowego
ODDZIAŁ DZIENNY
DOPALACZE
GRUPA WSPARCIA DLA KAPŁANÓW
HAZARD TERAPIA
GRUPA ROZWOJU DUCHOWEGO
ZLOT RADOŚCI 2017
OPOLSKIE DNI TRZEŹWOŚCI 2014
TRZEŹWOŚCIOWY ZLOT RADOŚCI ROZWADZA 2018
Wszystkie strony

 

 

Zaproszenie na  Czuwanie Modlitewne z okazji Sierpnia ? Miesiąca Trzeźwości.

                             Ja co roku  w sierpniu modlimy się o trzeźwość naszego narodu, w tym roku biskupi polscy w ramach narodowego programu trzeźwości, proszą nas abyśmy podjęli  100 dni abstynencji na 100 lecie odzyskania niepodległości.  Od 4 sierpnia do 11 listopada 2018 r.  

                   Abstynencja to cnota powściągliwości, opanowania własnych zmysłów, popędów, umiejętność kierowania swoim życiem i wzięcia za nie odpowiedzialność. Niepodległość nie jest możliwa bez wolności wewnętrznej, mamy wolność zewnętrzną, ale wewnętrzna jest naszym ciągłym zadaniem. Wolność wewnętrzna to być zdolnym do dobrych czynów, do dzielenia się swoimi talentami, dobrami, to być wrażliwym na los innych ludzi. Wolność wewnętrzna to praca nad tym, aby być porządnym człowiekiem, obywatelem, zaangażowanym chrześcijaninem.  Dobrowolna abstynencja ma być darem dla ojczyzny, dla innych ludzi, aby ją chronić przed nadużywaniem alkoholu, chorobą alkoholową, zniewoleniem, upadkiem kultury.  W naszym kraju przybywa ludzi którzy piją alkohol w sposób ryzykowny, szkodliwy. Sięganie po alkohol w wolnym czasie, przy tzw. grillu czy na plaży, często kończy się upiciem. Młodzi Polacy piją odurzająco, kiedy sięgają po alkohol, to szukają silnych wrażeń, alkohol musi uderzyć do głowy, często się przechwalają jak to dali ?czadu? na imprezie. Po takiej zabawie nie pamiętają jak ich spożywanie alkoholu się zakończyło, jedynym wrażeniem, które pozostaje po spotkaniu z znajomymi to jest kac, silny ból głowy, wymioty, brak pamięci. Zniszczone zdrowie, czasem wypadek samochodowy , kłótnie w rodzinie lub inne nieszczęścia, to pozostałość po konsumpcji alkoholu.  Wystarczy pójść na zbiorniki wodne, gdzie ludzie plażują i zobaczyć ile tam jest ludzi spożywających i nadużywających alkohol,  po ich pobycie pozostają tony śmieci, dewastacja środowiska. Upadek naszej kultury, obyczajowości, brak samokontroli, opanowania, powściągliwości, możemy zobaczyć nie tylko na plażach, ale też w polityce, na naszych drogach, gdzie panuje agresja za kierownicą. Wszyscy potrzebujemy trzeźwego stylu życia, a on jest możliwy tylko wtedy kiedy mamy zdrowy umysł i zdrowe sumienie.

                        Czy zauważyliście, że coraz więcej ludzi nie może się oderwać od telefonu, nawet jadąc na rowerze czy prowadząc samochód, młodzi ludzie spotykając się ze sobą, już nie rozmawiają, każda osoba jest wpatrzona w swojego komórkowego przyjaciela, którego nie odstępuje ani na chwilę. Wielu z nas jest dziś zniewolona 3 ekranami ; telewizora, komputera i telefonu ( smartfona).  Czy potrafimy spokojnie na kilka godzin odłożyć te ekrany, wrócić do ludzi, do Boga. Ile toksycznego pokarmu spożywają nasze dzieci, młodzież, dorośli, płynącego z mediów ?. To bardzo często pokarm zatruty, pornografią, przemocą, agresją, hejtem, ten pokarm nas demoralizuje, osłabia, prowadzi do upadku naszej kultury, odbiera nam wolność. Młody człowiek zamknięty w wirtualnej przestrzeni, traci swoją wolność, wrażliwość, rozsądek. Kilku godzinne granie polegające na walce, na niszczeniu, na używaniu siły i dominowaniu, musi zmienić wrażliwość gracza, wyzwolić zachowania agresywne, wzmocnić przeżywanie złości. Gracz nie staje się miłym sympatycznym, wrażliwym i oddanym rodzinie.

                       Obecnie młody człowiek jest rozdarty pomiędzy światem wirtualnym a realnym. Wielu młodych ludzi żyje na smyczy swojego smartfonu, telefonu, tabletu, komputera. Coraz więcej dzieci i młodzieży uzależnia się od tych urządzeń. Rodzice dają te ?zabawki? bardzo wcześnie swoim dzieciom i na początku mają święty spokój, mają czas dla siebie.Te urządzenia stają się wirtualną niańką, zastępczym rodzicem. Rodzice nie są świadomi, że ich dziecko podlega obcemu anonimowemu wpływowi, które je zmienia emocjonalnie, poznawczo, moralnie. Rodzice tracą swoje dzieci, przed 3 ekranami i są zdziwieni kiedy dziecko po jakimś czasie jest agresywne, aroganckie, nieposłuszne.

                                ?Homo Virtualis?  - to człowiek odrealniony, nie przestrzegający rytmu dnia, przyjętych norm w społeczeństwie, przykazań, zaniedbujący zadania związane z rodziną, szkołą, pracą,  coraz bardziej nieprzystosowany do życia w społeczeństwie. Trudniej żyję się w rodzinach podzielonych przez 3 ekrany, coraz więcej  w nich samotności i niezrozumienia, narastającej agresji. W przestrzeni wirtualnej promuje się dzisiaj, destrukcję, niszczenie, arogancję, siłę, ?chamstwo?. Przybywa agresji w naszym społeczeństwie, te zmiany pokazują jak bardzo używamy wolności zewnętrznej, rozumiejąc ją jako dowolność zachowań, luz, swobodę, ? rób ta co chce ta?. W tej wolności jest nastawienie tylko na zadowolenie własnego ego, podkreślanie tylko własnych praw bez uwzględniania praw innych i ich godności. W tej wolności nie ma odpowiedzialności, nie ma zobowiązania siebie do samokontroli, kultury, nie ma sumienia. Wolność zewnętrzna bez wolności wewnętrznej prowadzi zawsze do zniewolenia w różnych formach, prowadzi do utraty godności, do destrukcji i chaosu.

                            100 dni abstynencji to 100 dni pracy nad naszą wolnością wewnętrzną, nad naszą kulturą bycia, nad naszym sumieniem, nad naszą rozumnością, odpowiedzialnością za słowa i czyny. 100 dni abstynencji to okazja do nawrócenia, do dojrzałości. Ty możesz stać się nowym człowiekiem wolnym od używek, od głupoty i bezmyślności. Ty możesz przez twoją abstynencję od alkoholu, innych używek, od 3 ekranów, zacząć tworzyć nową kulturę ludzi wolnych i odpowiedzialnych za swój dom, którym jest nasza ojczyzna.

                           Serdecznie zapraszam na czuwanie modlitewne 4 sierpnia 2018 w sobotę na godz. 19.00 do kościoła parafialnego w Winowie. Będziemy się modlić o wolność wewnętrzną dla siebie, dla naszych dzieci i młodzieży, dla naszych wnuków, dla tych którzy jej nie mają albo ją utracili. Niech nikogo z nas nie zabraknie na tej modlitwie, nie wystarczy narzekać, krytykować, trzeba działać. Kiedyś nasi ojcowie bronili naszej ojczyzny przelewając krew, my też możemy bronić siebie, nasze rodziny, naszą ojczyznę, tarczą modlitwy, postem, abstynencją, odważnym dobrym czynem. Każdy z nas może dać dar z siebie.

 

Opole 25 lipca 2018                                                                                                        Serdecznie pozdrawiam

Ks. Marcin Marsollek

Duszpasterz Trzeźwości i ludzi cierpiących z powodu uzależnienia.

Kierownik - Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Opolu

 


?MŁODZI, NIE DAJCIE SIĘ ZNIEWOLIĆ!?

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2016 r.

Wstęp

Przeżywamy wyjątkowy rok. Dziękujemy Bogu za 1050. rocznicę chrztu Polski oraz 25. rocznicę IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny, podczas której prosił Polaków o ochronę życia, zdrowia i godności człowieka oraz budowanie życia osobistego i społecznego na fundamencie Bożego prawa. Ostatnie tygodnie lipca wypełniła radość Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wszystkie te niezwykłe wydarzenia spaja Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

W tym szczególnym czasie Kościół w Polsce ponawia sierpniowy apel o abstynencję. Zrezygnujmy z napojów alkoholowych! Niech będzie to dar naszej miłości do Boga i bliźnich. Pokażmy innym, że jesteśmy wolni i miłosierni, że potrafimy żyć szczęśliwie bez alkoholu. Wesprzyjmy tych, którzy walczą o swoją trzeźwość i potrzebują naszej pomocy.

Abstynencja nie jest czymś dziwnym i wyjątkowym, jest konieczna w wielu sytuacjach ludzkiego życia. Zachowanie całkowitej abstynencji jest niezbędne w pracy, podczas kierowania pojazdami, w czasie opieki nad dziećmi, w oczekiwaniu na narodziny. Na 7 miliardów ludzi żyjących na ziemi, zdecydowana większość w minionym roku nie spożyła żadnego napoju alkoholowego. Abstynenci stanowią aktualnie większość ludzkości.

 1050. Rocznica Chrztu Polski

Wspominając Chrzest Polski i jej dzieje, myślimy z wdzięcznością o wielkiej pracy Kościoła, który zawsze stał na straży wolności i godności człowieka, będąc promotorem pracy na rzecz trzeźwości. W historii Polski, zwłaszcza w czasach zaborów, kapłani i osoby zakonne bronili Polaków przed systematycznym rozpijaniem. Spotykały ich za to represje ze strony wrogów narodu, którym zależało, aby sprawować nad nim całkowitą kontrolę. Kościół zawsze rozumiał, że byt fizyczny i zdrowie moralne narodu są możliwe tylko wtedy, gdy chroniona jest trzeźwość.

Dziś z wdzięcznością i dumą, ale równocześnie z poczuciem wielkiej odpowiedzialności, patrzymy na rozważną i dalekowzroczną pracę Kościoła. Z szacunkiem wspominamy wielkich apostołów trzeźwości: założyciela Marianów św. Stanisława Papczyńskiego, jezuitę ? O. Karola Antoniewicza, założyciela Michalitów bł. ks. Bronisława Markiewicza, synów Ziemi Śląskiej: ks. Jana Alojzego Ficka, ks. Jana Kapicę i założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ? sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. O trzeźwość wszystkich rodaków wielokrotnie upominali się: św. O. Maksymilian Maria Kolbe, Prymas Tysiąclecia ? sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II i wielu innych ofiarnych apostołów trzeźwości, którym okazujemy wdzięczność i szacunek.

 Sytuacja zagrożenia

Współczesnym apostołom trzeźwości towarzyszy niepokój, by nie utracić dorobku poprzedników. Pomimo wysiłku wielu duchownych i świeckich, coraz trudniej bronić trzeźwości w naszym narodzie. Wiele statystyk pokazuje, że powinniśmy być zawstydzeni  zbyt wysokim spożyciem alkoholu w Polsce. Prawie milion Polaków jest uzależnionych, a  3 miliony pije ryzykownie i szkodliwie.

Polak średnio spożywa prawie 10 litrów czystego alkoholu, a dodatkowo co najmniej 3 litry alkoholu nierejestrowanego. Rocznie ponad 10 tysięcy Polaków umiera przez legalnie sprzedawany alkohol. Obecnie alkohol można kupić niemal wszędzie i o każdej porze. Na jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj 270 mieszkańców, a ich liczba czterokrotnie przekracza standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Gdy patrzymy na tę sytuację, skojarzenie może być tylko jedno ? te punkty są niczym komórki nowotworowe, które za aprobatą wielu samorządów, mnożą się i niszczą zdrowy organizm. Prawie 1,5 miliona dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, w których bardzo często dochodzi do przemocy. Ze spożywaniem alkoholu wiąże się ponad 60 różnego typu chorób i urazów. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Polacy co roku tracą miliardy złotych opłacając ze swoich podatków ekonomiczne koszty nadmiernego spożycia alkoholu.

Chociaż większość Polaków zachowuje umiar lub abstynencję, to fakt ten nie może usypiać naszej czujności. Nie można zapomnieć, że uzależnienie czy nadużywanie alkoholu niszczy nie tylko osobę nim dotkniętą, ale także najbliższych, czyli małżonków, dzieci, rodziców. Nie  jest to zatem problem jednostek, ale problem wielu milionów Polaków.                    Dzisiaj część polskiego społeczeństwa przypomina śmiertelnie chorego, który udaje, że nie widzi objawów. Nie reaguje na coraz gorsze wyniki badań, nie podejmuje leczenia. Powtarza sobie, że jakoś to będzie. Niestety, to droga do tragedii. Statystyki nie pokazują całej prawdy o cierpieniu, łzach, poniżeniu i przegranym życiu. Dar sierpniowej abstynencji niech będzie odpowiedzią na cierpienie tak wielu naszych sióstr i braci.

 

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia

Jesteśmy Kościołem, wspólnotą wiary, a nadużywanie alkoholu prowadzi do jej osłabienia, a nawet utraty. Zawsze wiąże się z grzechem, zanikiem więzi z Bogiem i ludźmi. Jest więc poważnym zagrożeniem dla życia wiecznego. Dlatego tak bardzo potrzebujemy apostolstwa trzeźwości, będącego formą nowej ewangelizacji. Podejmując dar sierpniowej abstynencji bronimy Bożego życia w duszach naszych sióstr i braci.

Rok Miłosierdzia przypomina nam także o ludzkim wymiarze miłosierdzia. Wzywa nas do ?wyobraźni trzeźwości?, czyli do troski o ludzi uzależnionych, nadużywających alkoholu, a także do troski o ich rodziny. Zastanówmy się, czy nie przyczyniamy się do tragedii innych przez brak rozwagi, wrażliwości i odpowiedzialności? Czy wolno nam podczas przyjęć, spotkań oraz innych okazji stosować przymus picia, zwłaszcza wtedy, gdy w gronie gości są osoby często dramatycznie walczące o powrót do trzeźwości? Zbyt łatwo zapominamy, że trzeźwość innych zależy także od naszych decyzji i czynów.

 Młodzi, nie dajcie się zniewolić!

W tym roku, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, przypominaliśmy, jak wiele pracy wymaga ochrona trzeźwości młodych.

Badania pokazują, że młodzi, którzy zaczęli sięgać po alkohol przed 15 rokiem
życia, uzależniali się zdecydowanie częściej, niż osoby, które zaczęły używać
alkoholu po 20 roku życia. Tymczasem z niepokojem obserwujemy, że wiek inicjacji alkoholowej w Polsce jest bardzo wczesny, co powoduje u młodzieży liczne problemy osobiste i niesie ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Alkoholem, po który najczęściej sięgają młodzi, jest piwo. Do jego spożywania przyczynia się przede wszystkim agresywna reklama i jego wysoka dostępność. Pomimo tego, że polskie prawo zabrania sprzedawania alkoholu nieletnim, to zaledwie 15-20 % z nich spotyka się z odmową w przypadku próby jego zakupu.

Dlatego za św. Janem Pawłem II prosimy: ?Młodzi, nie dajcie się zniewolić!? Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem? (Poznań, 3 czerwca 1997).

Drodzy Młodzi!

Żyjecie w świecie, w którym wielu mówi o wolności,  o  prawach, o dobrej zabawie, o nieograniczonych możliwościach. Jeżeli jednak spojrzycie poza kolorowe reklamy, jeżeli na chwilę wyłączycie nowoczesne teledyski, wylogujecie się z sieci społecznościowych, to zobaczycie inny obraz. Życie młodych nigdy nie było tak atrakcyjne, a jednocześnie tak trudne, jak obecnie. We współczesnym świecie uczyniono wiele, aby okraść was z młodości. Wiele uczyniono, aby pod hasłem wyzwolenia, ograniczyć i zmanipulować wasze myślenie, zagrać na uczuciach, pogwałcić naturalne potrzeby. Rozwiązaniem problemów nigdy nie było i nie będzie uciekanie w świat alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu, sieci społecznościowych czy gier. Prosimy, abyście nie niszczyli swojego życia na samym starcie. Wszystko to, a zwłaszcza alkohol, oszukuje, uzależnia i zabija. Niszczy ciało, psychikę, ducha, wrażliwość moralną, więzi z bliźnimi i z Bogiem. Prowadzi do osamotnienia, ogromnego cierpienia, utraty radości oraz sensu życia.

Drodzy Młodzi, kochajcie Chrystusa i ufajcie Mu! Włączajcie się do katolickich grup formacyjnych. Pamiętajcie, że w wieku rozwojowym jedyną formą trzeźwości jest całkowita abstynencja. Uczcie się od tych, którzy są prawdziwie wolni, którzy potrafią żyć szczęśliwie, którzy osiągają sukces i cieszą się życiem bez alkoholu. Jest ich wielu pośród Was!

Drodzy Rodzice i Wychowawcy!

Młodzi bardziej zwracają uwagę na to, co czynią dorośli, niż na to, co mówią. Wychowywać to znaczy dawać dobry przykład! To rodzice są pierwszymi wzorcami pozytywnych lub szkodliwych postaw dla dzieci i nastolatków. Oprócz zachowania cnoty trzeźwości lub daru osobistej abstynencji, zadaniem rodziców jest solidne, katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Dobrze wychowuje ten, kto kocha, rozmawia, stara się zrozumieć, poświęca czas i uwagę, a jednocześnie stawia granice i wymagania. Młodzi, którzy otrzymują takie wychowanie, potrafią radzić sobie z życiem na trzeźwo. Nie boją się życia i nie uciekają od trudności w alkohol lub narkotyki, lecz potrafią mądrze poradzić sobie z każdym problemem.

 Odpowiedzialność  władz

Jeśli pyta się Polaków o to, jakie problemy społeczne budzą ich niepokój, to wymieniają na pierwszym miejscu zagrożenie utratą pracy i biedą, a na drugim problemy alkoholowe. Nie będzie trzeźwego narodu bez zdecydowanej i konsekwentnej polityki ograniczania fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu, a także zakazu jego reklamy. Bariery dostępności są uznawane przez światowych ekspertów za najskuteczniejszy sposób ograniczania problemów alkoholowych. Trzeba tworzyć prawo przyjazne wychowywaniu w trzeźwości. Trzeba przeciwstawić się potężnym alkoholowym lobby. Z taką prośbą i nadzieją zwracamy się do władz naszej ojczyzny, które obiecały dobrą zmianę. Taka dobra zmiana musi się dokonać także w odniesieniu do ochrony trzeźwości narodu. Skoro alkohol jest uznawany za czwarty pod względem siły działania narkotyk, to konieczność obrony interesu społecznego, zwłaszcza zdrowia publicznego, wymaga ścisłej regulacji obrotu taką substancją. Troska o trzeźwość narodu jest patriotycznym obowiązkiem wszystkich Polaków, a zwłaszcza władz państwowych i samorządowych.

 Ogólnopolski Kongres Apostolstwa Trzeźwości.

Serdecznie prosimy o modlitwę w intencji przygotowań do przyszłorocznego ogólnopolskiego kongresu apostolstwa trzeźwości, którego hasło brzmi: ?Ku trzeźwości Narodu ? odpowiedzialność  rodziny, Kościoła, samorządu i państwa?.

Mamy nadzieję, że będzie to wydarzenie integrujące wiele środowisk, stwarzające okazję do wymiany poglądów i opinii, a przede wszystkim kreślące kierunki działań apostolstwa trzeźwości na kolejne lata posługi w naszej ojczyźnie. Liczymy na zaangażowanie się w prace kongresowe: parlamentu, władz centralnych i samorządowych, bractw, stowarzyszeń, apostołów trzeźwości  oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

Dziękujemy za odwagę, miłość i mądrość tym, którzy w sierpniu ofiarują Bogu i bliźnim dobrowolny dar abstynencji. Niech to świadectwo mobilizuje nas wszystkich do całorocznej troski o trzeźwość Polaków w kraju i poza jego granicami.

Za św. Janem Pawłem II prosimy: Maryjo, Królowo Polski, czuwaj nad naszą niewzruszoną wiernością Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Świętemu. Broń tego narodu, który od tysiąca lat idzie drogami Ewangelii. Bądź natchnieniem dla tych, którzy walczą o trzeźwość narodu.     Łomża, dnia 28 maja 2016 r.   

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości