Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

szukaj

Odwiedziło nas:

0

Sonda

Czy twoja bliska lubznajoma osoba nadużywa alkoholu?
 

Odzwiedziło nas :

dziś:83
wczoraj:68
wszystkie odwiedziny:615714
Uzależnienie, zagrożeniem wolności człowieka
Uzależnienie, zagrożeniem wolności człowieka - Uwielbienie kawy
Spis treści
Uzależnienie, zagrożeniem wolności człowieka
Uzależnienia a podejmowanie decyzji
U źródeł niedoli
Lekarze ostrzegają
Uwielbienie kawy
Wszystkie strony

Czy Twe uwielbienie kawy to już problem?

Jeśli juz "musisz" mieć jakiś nałóg, kawa jest prawdopodobnie jednym z najmniej szkodliwych - oczywiście do czasu, kiedy pijesz ją w umiarkowanych ilościach. UMIAR jest tu słowem kluczowym. Ciekawostki o kawie: www.kawa-online.com

Kofeina jest jedną z substancji znajdujących się w kawie, to właśnie ona powoduje, że po wypiciu kawy czujemy się pobudzeni, jednak jej zbyt duże ilości powodują nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żołądkowej. Niestety, choć kawa może powodować poważne problemy zdrowotne, naukowcy nie potrafią udowodnić jej bezpośredniego wpływu na te problemy.

Kofeina jest wykorzystywana od tysięcy lat. Kawa pochodzi z Afryki, ziarna używane były zarówno jako pieniądze, jak i żywność. Jako pierwsi - w XI wieku - zaczęli pić kawę Arabowie. Kofeina jest jedną z najbardziej badanych substancji znajdujących się w naszym pożywieniu.
Związki pomiędzy konsumpcją kawy, w tym kofeiny, a zaburzeniami zdrowia człowieka, takimi jak choroby układu krążenia czy też nowotwory, są wnikliwie badane od wielu lat. Wyniki badań są jednak sprzeczne, ponieważ trzeba brać pod uwagę także zwyczaje żywieniowe różnych ludzi, wiek, płeć, masę ciała, ogólną kondycję, palenie tytoniu, konsumpcję alkoholu, przyjmowanie estrogenów, przynależność etniczną, rodzaj wykonywanej pracy, stres, zażywanie narkotyków, ogólny poziom cholesterolu oraz inne czynniki, którymi się różnimy. Związek kawa - zdrowie jest również zawikłany, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kawy - różniące się rodzajem i pochodzeniem ziarna, sposobem obróbki ziarna i przygotowaniem napoju - rozpuszczalna, z ekspresu, parzona w czajniczku, po Turecku, zależnie od upodobań konsumenta.

Ostatnie publikacje w New England Journal of Medicine "Kawa, kofeina i układ krążenia u mężczyzn" głoszą, że ogólnie rzecz ujmując, spożycie kawy nie jest związane ze wzrostem ryzyka chorób serca lub udaru mózgu; badania, które prowadziły do tego wniosku oparte zostały na grupie 45589 mężczyzn w wieku pomiędzy 40 a 75 rokiem życia poddanych dwuletniej obserwacji.
W innych badaniach wzięło udział 77 zdrowych mężczyzn w średnim wieku. Obserwacje przeprowadzone w Stanford miały na celu znalezienie związku pomiędzy piciem kawy a stężeniem LDL-cholesterolu w osoczu; ochotnicy wypijali zwiększone ilości kawy dziennie (2 lub 3 filiżanki). Dowiedziono, że nie ma związku pomiędzy spożywaniem kofeiny a ogólnym poziomem cholesterolu u człowieka. W niektórych szwedzkich badaniach wykazano, że kawa może zwiększać ilość cholesterolu, ale związek ten nie został zaobserwowany przy spożywaniu kawy filtrowanej lub rozpuszczalnej. Nadal jednak jest wiele kontrowersji i potrzeba wielu obserwacji, aby zrozumieć związek pomiędzy spożywaniem kofeiny zawartej w kawie a zdrowiem.

Co wiadomo?
? Wyniki badań nad związkiem kawy i nowotworami są nieprzekonujące; zauważalny wpływ kawy na zwiększoną zachorowalność stwierdzono jedynie przy bardzo dużym spożyciu napoju.

? Kofeina powoduje zwiększenie ilości wapna wydzielanego z moczem. Może to sugerować, że kofeina przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na osteoporozę. Jednak proponuje się podawać zwiększone ilości kofeiny z dodatkiem wapna w celu zwiększenia gęstości kości. Badania naukowe pokazały również, że w zniwelowaniu negatywnego wpływu kawy na organizm pomagają 1 lub 2 łyżki stołowe mleka.

? Zanotowano, że spożycie kawy może prowadzić do zmian o charakterze dysplazji, takich jak łagodne schorzenia gruczołu sutkowego; kawa może również obniżać ogólną kondycję.

? Kawa może zwiększać tętno człowieka. Może to powodować chwilowe podniesienie ciśnienia krwi.

? Umiarkowane spożycie kofeiny nie niesie ze sobą zwiększenia ryzyka wystąpienia różnych chorób. (zobacz tabela określająca zawartość kofeiny w napojach i pożywieniu).

Kofeina to ciągły temat rozmów naukowych. Dopóki nie ma decydujących dowodów na jej pozytywny lub negatywny wpływ, najlepiej dawkować ją sobie w sposób umiarkowany. Co znaczy "UMIARKOWANY"? Termin ten oznacza dwie rzeczy: ilość i tolerancję. Tolerowana ilość kofeiny jest dla każdego człowieka inna. Przyjmuje się, że umiarkowane spożycie to 100 - 500 mg kofeiny na dzień (1 do 4 filiżanek dziennie). Spożycie ponad 1000 mg dziennie może być dla organizmu toksyczne. Kofeina została znaleziona w wielu innych produktach poza kawą. Jest w herbacie, czekoladzie, w czekoladowych cukierkach, napojach gazowanych i w lekarstwach.

Jak określić swój poziom tolerancji na kofeinę? Poziom ten jest zmienny, zależny od wieku; jest to sprawa bardzo indywidualna. Zbyt wiele kofeiny może spowodować roztrzęsienie, nerwowość, poirytowanie, niemożność zaśnięcie, a więc również zmęczenie spowodowane nie wysypianiem się.
Kiedy należy zmniejszyć spożycie kofeiny? Jeżeli wypijamy więcej niż 4 filiżanki lub 500 mg dziennie. Nagłe odstawienie kawy na bok może jednak spowodować "głód kofeinowy", objawiający się bólami głowy i zmęczeniem. Trwa to przeciętnie kilka dni. Stopniowe odzwyczajanie się od kawy nie powoduje zwykle żadnych dolegliwości.
Zgadnij - gdzie jest więcej kofeiny? W kawie espresso czy rozpuszczalnej?

Poniżej znajduje się zestawienie zawartości kofeiny w popularnych artykułach spożywczych:

filiżanka kawy rozpuszczalnej 95 mg

szklanka czarnej kawy 80-120 mg

filiżanka espresso 57 mg

niepełna szklanka czarnej, importowanej herbaty 65 mg

szklanka zielonej herbaty 31 mg

szklanka typowej herbaty w torebkach 46 mg

puszka Mountain Dew 55 mg

puszka napoju z koncernu Cola 30-90 mg

filiżanka kawy mrożonej 50-70 mg

puszka Coca Cola 45 mg

batonik czekoladowy Hershey 10 mg
Aleksandra Bluma
www.zdrowie.com.pl