Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

szukaj

Odwiedziło nas:

0

Sonda

Czy twoja bliska lubznajoma osoba nadużywa alkoholu?
 

Odzwiedziło nas :

dziś:31
wczoraj:115
wszystkie odwiedziny:473347
Charakterystyka uzależnienia od seksu i miłości
Spis treści
Charakterystyka uzależnienia od seksu i miłości
Oblicza seksualności
Wszystkie strony

  

          CHARAKTERYSTYKA UZALEŻNIENIA

          OD SEKSU I MIŁOŚCI


1. Mając nie zdrowe granice wplątujemy się seksualnie i/lub uczuciowo wiążemy z ludźmi bez wcześniejszego ich poznania.
2. Bojąc się porzucenia oraz samotności trwamy i wracamy do bolesnych, destrukcyjnych relacji ukrywając przed sobą i innymi nasze nałogowe potrzeby, rosnącą coraz bardziej izolację i wyobcowanie od przyjaciół oraz osób, które kochaliśmy, od siebie samych, i od Boga.
3. Bojąc się emocjonalnej i/lub seksualnej deprywacji kompulsywnie dążymy i wplątujemy się w jeden związek po drugim, czasami mając więcej niż jedną seksualną lub emocjonalną relację jednocześnie.
4. Mylimy miłość z potrzebą miłości, fizyczną lub seksualną atrakcyjnością, litością i/lub potrzebą wybawiania kogoś lub bycia wybawianym.
5. Czujemy się puści i niekompletni kiedy jesteśmy sami. Nawet, gdy boimy się zażyłości i zaangażowania, nieustannie poszukujemy związków lub seksualnych kontaktów.
6. Seksualizujemy stres, winę, samotność, gniew, wstyd, obawę, zazdrość i zawiść. Używamy seksu i emocjonalnej zależności jako substytutu dbania, opieki i wsparcia.
7. Używamy seksu i emocjonalnego wplątywania do manipulowania i kontrolowania innych.
8. Stajemy się unieruchomieni lub bardzo roztargnieni z powodu uczuciowych lub seksualnych obsesji lub fantazji.
9. Unikamy odpowiedzialności za siebie samych poprzez związanie się z ludźmi, którzy są emocjonalnie niedostępni.
10. Stajemy się zniewoleni z powodu emocjonalnej zależności, uczuciowych intryg, lub kompulsywnej seksualnej aktywności.
11. Unikając uczuć podatnych na zranienie możemy cofać się przed wszelkimi intymnymi związkami myląc seksualną i emocjonalną anoreksję ze zdrowieniem.
12. Przypisujemy innym magiczne właściwości. Idealizujemy ich i gonimy za nimi, a następnie winimy za to, że nie spełniają naszych fantazji i oczekiwań.

 

          OZNAKI ZDROWIENIA

Indywidualne wzorce uzależnienia od seksu i miłości są różne. Różne są również wzorce zdrowienia. Ogólnie rzecz ujmując, zdrowienie oznacza powrót do umiejętności dokonywania wyborów, zdrowia i godności osobistej poprzez pracę nad programem zdrowienia SLAA. Kiedy pracujemy nad Krokami i stosujemy odpowiednie narzędzia- nie wyłączając mityngów, naszego sponsora, literatury SLAA, kontaktów telefonicznych- zaczynamy obserwować kilka z następujących drogowskazów na naszej drodze do wyzdrowienia:

1. Staramy się codziennie rozwijać relację z Siłą Wyższą wiedząc, że nie jesteśmy sami w naszych wysiłkach.
2. Stajemy się gotowi, aby być podatnymi na zranienia, ponieważ została nam przywrócona zdolność do ufania, poprzez naszą wiarę w Siłę Wyższą.
3. Rezygnujemy za każdym razem na jeden dzień z naszej życiowej strategii, obsesji i tęsknoty za romantycznymi i seksualnymi intrygami oraz z emocjonalnej zależności.
4. Uczymy się unikać sytuacji ryzykownych dla nas fizycznie, moralnie, psychologicznie lub duchowo.
5. Uczymy się akceptować i kochać siebie, brać odpowiedzialność za swoje życie oraz dbać o swoje własne potrzeby zanim zwiążemy się z kimś.
6. Stajemy się skłonni do proszenia o pomoc oraz uczymy się ufać i akceptować innych.
7. Pozwalamy sobie na przepracowanie bólu związanego z niską samooceną i naszego lęku przed opuszczeniem i odpowiedzialnością. Uczymy się dobrze czuć w samotności.
8. Zaczynamy akceptować nasze niedoskonałości i błędy jako części ludzkiej natury, leczyć nasze poczucie wstydu i perfekcjonizm, pracując jednocześnie nad defektami naszego charakteru.
9. Zaczynamy zastępować autodestrukcyjne sposoby wyrażania emocji i uczuć- szczerością.
10. Stajemy się szczerzy w wyrażaniu tego , kim jesteśmy, w rozwijaniu prawdziwej intymności w naszych relacjach z samym sobą i innymi.
11. Uczymy się cenić seks jako produkt uboczny dzielenia się, zaangażowania, zaufania i współpracy w związku partnerskim.
12. Powracamy do zdrowia każdego dnia poprzez uczestnictwo w procesie zdrowienia.